باربری و حمل ابزارآلات موسیقی

ازارآلات موسیقی شامل انواع وسایل مختلف و حساسی می‌باشد که حمل و باربری آنها باید کاملا به طور صحیح و اصولی انجام گیرد. این وسایل به دلیل ایجاد انواع اصوات و آواهای مختلف از قطعات و متریال های خاصی با حساسیت بسیار زیادی ساخته شده‌اند. حتی اگر نخواهید آنها را به جایی حمل کنید، باید به طور مناسب و تحت شرایط ویژه‌ای از آنها نگهداری کنید. پیانو، دف، نی، گیتار، ویولن، سه تار، تار و … انواع ابزارآلات موسیقی محسوب می‌شوند. نکته جالب تمامی این وسایل این است که چوب، متریال اصلی تمام آنها است. حتی در هنگام باربری، برچسب شکستگی روی بسته بندی های این اقلام بزنید، اما یکسری نکات لازم را رعایت نکنید، همچنان ممکن است دچار آسیب شوند.

باربری ابزارآلات موسیقی چوبی و برنجی

ابزارآلات موسیقی از متریال های مختلفی ساخته می‌شود اما عمده آنها جنس چوبی و یا برنجی دارند. باربری و حمل این وسایل ابتدا باید آنها به طور کامل از همگی جدا نمایید. سپس هر ساز را در جعبه های مخصوصشان که مختص آنها طراحی و ساخته شده‌اند، قرار دهید. اگر جعبه های آنها را نگه نداشتید، هر قطعه را در چند لایه پلاستیک حباب دار به طور کامل و خوب بپیچید. دقت داشته باشید که ابزارآلات موسیقی در طی فرایند باربری و حمل و نقل با یکدیگر در تماس نداشته و برخورد نکنند. جعبه‌ای که برای بسته بندی آنها استفاده می‌کنید باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانید تعدادی بالشتک یا کوسن نرم، کاغذ بسته بندی و … به منظور ضربه گیر در دورتا دور آنها قرار دهید.

به طور کلی میتوان ابزارآلات موسیقی را به دسته های سازهای زهی، طبل، دهل و تنبک تقسیم کرد. بسته بندی و باربری هر کدام از این اقلام با روش های خاص و ویژه‌ای صورت می‌گیرد. در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می‌پردازیم.

باربری سازهای زهی

ویولن سل، چنگ، گیتار، تار، دوتار، سه تار، تنبور و … جزء سازهای زهی محسوب می‌شوند. در هنگام بسته بندی و باربری هر کدام از این ابزارآلات موسیقی باید مراقب باشید که حین کار دچار آسیب و صدمه نشوند. در ابتدای کار زه ساز باید از خود ساز جدا شود. همچنین ابزار آلات موسیقیی که دارای کلید های تنظیم کننده هستند، باید تمامی کلیدها به موازات یکدیگر و به صورت مسطح قرار بگیرند.

اگر جعبه این اقلام را هنوز دارید، آنها را در جعبه های مخصوص خود قرار دهید. البته این ابزارها همچنان میتوانند در حین باربری و جابجایی به اطراف برخورد کرده و حرکت داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، مقداری کاغذ مچاله شده با ابعاد مناسب دور تا دور آلات موسیقی قرار دهید. به خصوص دسته، بالای پایه و پین های گیتار که خیلی حساس هستند. ابعاد کاغذها نباید کوچک باشد چرا که ممکن است درون زه آلات موسیقی گیر کرده و باعث آسیب وسیله شوند.

سپس جعبه ساز را درون جبعه مخصوص بسته بندی قرار داده و اطراف آن را با استفاده از وسایلی مانند پتو، بالش، کوسن و … پر کنید. کارتن بسته بندی ابزارآلات موسیقی را با چسب محکم ببندید و روی هرکدام از آنها علامت شکستنی بچسبانید تا در حین باربری و جابجایی دقت بیشتری بکار گرفته شود.

اگر جعبه مخصوص ساز را در دسترس ندارید و یا نگه نداشتید باید تمام ابزارآلات را باید در پلاستیک قرار دهید. ابتدا وسیله را با پلاستیک حباب دار بسته بندی کرده و آن را با نوار چسب ببندید. با اینکار، آب نخواهد توانست به داخل بسته بندی نفوذ کند. سپس آنها را در داخل کیسه زباله تمیز قرار داده و همانند مراحل بالا در جعبه بسته بندی قرار دهید و اطراف آنرا پر کنید.

بسته بندی لوازم اعم از طبل و دهل و تنبک

جعبه ‌ای که به منظور بسته بندی و باربری این ابزارآلات موسیقی انتخاب می‌شود باید حداقل چند سانتی متر از خود ساز بزرگتر باشد. از این رو فضای بیشتری برای اضافه کردن مواد محافظت کننده و ضربه گیر خواهید داشت. می توانید از یک فروشگاه سازهای موسیقی درخواست کنید که جعبه های مناسب در اختیار شما قرار دهد. قاب ها یا میله های اطراف ساز را باز کنید و آنها را داخل کیسه های پلاستیکی به صورت جداگانه بسته بندی کنید. چوب های آنها را نیز به صورت جداگانه بسته بندی نمایید. سایر مراحل های بسته بندی آنها نیز همانند ابزارآلات قبلی است.

سایر نکات مهم در باربری و بسته بندی ابزارآلات موسیقی

پس از جابجایی و باربری ابزارآلات موسیقی، حدود 24 ساعت طول می‌کشد تا سازهای موسیقی را سرهم کنید. اگر میخواهید آنها را به طور موقت در انبار نگه دارید، جایی که قرار است این وسایل را انبار کنید از نظر دما و تغییرات آب و هوایی بررسی نمایید. گرم شدن یا سرد شدن می تواند باعث آسیب رساندن به وسایل حساس موسیقی شود. هرگز سعی نکنید پیانو یا ارگ و این دست اقلام سنگین را به تنهایی جابجا کنید.

همیشه سخت افزار و لوازم جانبی، مانند تسمه های گیتار، نی و غیره را جداگانه بسته بندی کرده و روی آن برچسب بزنید. برای باربری و جابجایی این وسایل می‌توانید از وانت بار کمک بخواهید.

این مطلب مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید