باربری گل و گیاه

باربری گل و گیاه آپارتمانی یکی از انواع بسیار مهم و حساس در جابجایی می‌باشد. اکثر مشتریان دریافت این خدمات باربری گل فروش ها، پرورش دهندگان انواع گل و گیاه، گلخانه ها باغ گل ها، سالن های برگزاری انواع مراسم و افراد عادی است. از بین موارد مذکور، برخی از آنها کسب و کارشان به طور مستقیم وابسته به گل و گیاه است و برخی دیگر تنها دوستاداران این موجودات هستند و از آنها برای زیبایی منزل و یا محل کار استفاده می‌کنند. با اینحال برای هر دو گروه سلامت رسیدن گیاهان و گل ها به مقصد از اهمیت بالایی برخوردار است.

گیاهان نقش مهمی در زندگی ما دارند و وجود آنها در خانه، آپارتمان و حتی محل کار می‌تواند کمکی هر چند اندک به پاکی هوا و روحیه افراد نماید. باتوجه به انکه انواع گل و گیاه از حساسیت و لطافت بالایی برخوردار هستند، حمل و نقل آنها باید با دقت بسیاری انجام گیرد. به همین منظور بسیاری از مشتریان تا حدودی نگران چگونگی اجرای آن و سالم رساندن گیاهان و گلدان ها به مکان جدید، هستند. اهمیت و حساسیت این موضوع خصوصا در مسافت های طولانی و همچنین با آب وهوای متفاوت (مانند از گیلان به تهران) دو چندان می‌شود.

بهترین ماشین حمل بار برای جابجایی این اقلام، وانت بار است و مشتریان نیز برای جابجایی این اقلام معمولا از وانت بار استفاده می‌کنند. چراکه حمل گیاهان و گیاهان با ماشین های بزرگی مانند خاور و کامیون با توجه به آنکه فضای حمل بار بزرگی نسبت به وانت دارند این امکان وجود دارد در طی مسیر، گیاهان جابجا شوند و آسیب ببینند. درواقع به طور کلی امنیت باربری گیاهان و گلدان ها با وانت بار بیشتر است و امکان جابجایی و تکان خوردن آنها در طول مسیر کمتر است.

نکات باربری گل و گیاه

همانطور که اشاره شد گل و گیاه ها احساسیت بسیار زیادی دارند و حمل و باربری آنها باید با دقت زیادی صورت گیرد. خصوصا در حمل و نقل هایی از شهری به شهر دیگر که از نظر شرایط آب و هوایی نیز با یکدیگر متفاوت هستند. اگر می‌خواهید آنها را به سلامت و با اطمینان به محل جدید حمل کنید، حتما موارد زیر را رعایت نمایید:

  • ظرف های گیاهان و یا گلدان ها را بر اساس جنس آنها نظیر شیشه‌ای، سفالی، پلاستیکی، فایبرگلاس و یا چوبی دسته بندی کنید. اگر ظروف سفالی و یا شیشه‌ای هستند حتما نکات ایمنی و بسته بندی لازم را در حین حمل آنها بکار ببرید.
  • پیش از قرار دادن گیاه ها و گل ها (غیر از گیاهان بیابانی مانند کاکتوس) در وانت بار به اندازه مناسب به آنها آب بدهید. در حدی که خاک آنها کمی مرطوب باشد و پس از جابجایی حداقل تا چند روز نیازی به آبیاری نداشته باشند. 
  • گل ها را در داخل گلدان های کوچک قرار داده و تا جایی که امکان دارد آنها را در جعبه های بسته بندی، محکم کنید. همچنین حتما فضای خالی درون جعبه را هم با استفاده از موادی مثل فوم یا روزنامه پر کرده تا هنگام حرکت ماشین اسباب کشی، گلدان ها تکان نخورند. از این طریق خاک آنها در جعبه نریخته و همچنین ساقه و برگ های گیاهان با تکان های ماشین، آسیب نمی‌بینند. 
  • اگر قصد حمل بار به شهر دیگر را دارید، سعی کنید زمانی را جهت باربری و اسباب کشی انتخاب کنید که کمترین نوسانات و تغییرات دمای هوا در آن روز باشد. تا بر اثر سرما یا گرمای ناگهانی، گیاهان دچار مشکلی نشده و سالم به مقصد برسند.

عوض کردن خاک گیاه

روزهای اولیه پس از اسباب کشی و باربری گیاه و گل ها ممکن است لازم باشد تا خاک آنها تعویض گردد. برای این منظور میتوانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • برگه های روزنامه و یا چندین کاغذ باطله در جایی که می‌خواهید خاک گلدان را عوض نمایید، پهن کنید. 
  • گلدان جدید را آماده کرده و در گوشه‌ای از آن محل قرار دهید. 
  • خاک جدید و مواد مغذی تقویتی که قصد دارید پای گل بریزید، را در دسترس قرار داده تا بتوانید به سرعت با استفاده از آن خاک گیاه را عوض کنید. 
  • پایین‌ترین بخش گلدان را با کمی خاک ساده پر کرده و بقیه آن را با استفاده از ترکیب خاک جدید و ماد تقویتی پر کنید.
  • در آخر نیز گیاه را به آرامی در گلدان یا ظرف جدید قرار دهید بطوری که ریشه های آن کاملا در خاک قرار گیرد. 
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید