جابجایی و بسته بندی آکواریوم در اسباب کشی

جابجایی آکواریوم و بسته بندی آن در هنگام اسباب کشی، به دلیل وزن سنگین و حساسیت بالایی که این وسیله دارد، باید با دقت زیادی حمل شود. حمل این وسیله یکی از چالش های بزرگ باربری و وانت بار میباشد. با اینحال افرادی که در این زمینه فعالیت دارند و به تخصص کافی دست پیدا کرده‌اند، به راحتی و با ایمنی کامل از پس این چالش بر بیایند. مسلما افرادی که دارای آکواریوم هستند، تمایل دارند تمامی انواع ماهی های موجود در آن را نگه داشته و به منزل جدید خود ببرند. البته با توجه به آنکه زیست بوم حیوانات به طور کلی با انسان متفاوت است؛ تنها در نظر گرفتن نیازهای خود می‌تواند کمی خودخواهانه باشد و این قطعا یک نگرش اشتباه است.

متاسفانه درصد احتمال زنده ماندن ماهی های داخل آکواریوم در هنگام اسباب کشی بسیار پایین است. چراکه ماهی ها هنگام جابجایی محیط اطرافشان به شدت تحت فشار قرار می‌گیرند. هرچه فاصله جابجایی بیشتر باشد، احتمال آسیب به حیوانات و در نتیجه مرگ آنها بیشتر خواهد شد. به همین دلیل بسته به نوع مسافت موردنظر، می‌توانید برای جابجایی آکواریوم خود تصمیم بگیرید.

جمع آوری ماهی ها و بسته بندی وسایل آکواریوم

اگر به این نتیجه رسیدید که جابجایی آکواریوم را همراه با پر از ماهی های داخلش انجام دهید، بدانید که سخترین حالت ممکن را انتخاب کرده‌اید. با اینحال هیچ چیز غیر ممکن نیست. برای این منظور ابتدا مخزن ماهی ها را جدا کنید. به این ترتیب، مدت زمانی که ماهی های شما در ظروف نامناسب و شرایط بد آب زندگی می‌کنند، به حداقل می‌رسد. برای نگهداری ماهی ها از سطل های بزرگ یا گالن استفاده کنید. دقت داشته باشید که این وسایل، کاملا تمیز، نو و با کیفیت باشند. همچنین این سطل ها یا گالن ها باید مجهز به درب امن جهت جلوگیری از ریختن آب ماهی ها به بیرون و یا افتادن خود ماهی ها بیرون از سطل شوند.

اگر تعداد زیاد و متنوع ماهی دارید، لازم است این ماهی ها را در چند ظرف مختلف تقسیم کنید. با استفاده از یک شیلنگ سیفون، آب مخزن ماهی را تخلیه کرده و آن را در سطل هایی که آماده کرده اید قرار دهید. برای تخلیه ماهی ها، ابتدا آنها را با استفاده از تور ماهیگیری از آکواریوم خارج کرده و با دقت به داخل سطل یا گالن انتقال دهید. 

پس از انتقال ماهی از آکواریوم به سطل های موردنظر، نوبت آن است که لوازم جانبی و دکوراسیون آکواریوم را نیز بردارید. برای جابجایی گیاهان زنده درون آکواریوم، لازم است آنها را در یک زیستگاه موقت نگه دارید تا از بین نروند. سپس تمام وسایل تزئینی و لوازم جانبی که در آکواریوم خود بکار گرفته‌اید را ابتدا با کاغذ بسته بندی و پلاستیک حباب دار کاملا بسته بندی کرده سپس باید درون کارتن اسباب کشی قرار دهید.

تمامی وسایل گرمایشی، چیلرها، پمپ ها، فیلترها، لوله ها، وسایل روشنایی و … موجود در آکواریوم را تحت عنوان شکستنی بسته بندی کنید. سپس تمام آب آکواریوم را تخلیه کرده و آنرا خشک کنید.

جابجایی و نصب آکواریوم

نحوه جابجایی آکواریوم تا حدودی وابسطه به ابعاد آن است. اگر آکواریوم شما نسبتا کوچک است، می‌توانید آن را با لایه های کافی از پلاستیک های حباب دار بسته بندی کنید. اما اگر ابعاد آن بزرگ است، باید تمام عناصر جانبی را جدا کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه این عناصر را جدا کنید؛ بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید. فروشندگان ماهی و آکواریوم و حیوانات خانگی می‌توانند در این زمینه به شما کمک نمایند.

همچنین با تماس با وانت بار، میتوانید از مشاوره و خدمات ارزنده ما برای حمل و نقل آکواریوم بهره مند شوید. بهتر است آکواریوم خود را پس از پیچیدن داخل پوشش مناسب، درون کارتنی با ابعاد مناسب قرار دهید. اطراف آکواریوم را نیز با پوشش های مناسب کاغذی پر کنید. به محض آنکه به خانه جدید خود برسید، آکواریوم ماهی را به نقطه مطلوب، تمیز، در سطح مناسب، با نور کافی قرار دهید. توجه نمایید که آکواریوم را در معرض نور مستقیم خورشید و نزدیک به سیم های برق قرار ندهید.

ماسه ها را به درون آکواریوم ماهی باز گردانده و لوازم جانبی را سر جای خود نصب نمایید. مجددا آکواریوم را با میزان مناسب آب پر کنید. بعد از کمی صبر، تمامی اشیای تزئینی را با دقت  سر جای خود برگردانید. پیش از روشن شدن بخاری، حداقل یک ساعت صبر کنید تا دمای آب به میزان مناسبی برسد سپس ماهی ها را برگردانید. ماهی ها را از ظروف و سطل ها خارج کرده و با دقت به درون آکواریوم رها کنید. همچنین، هر گونه آب باقی مانده را انتقال دهید و در صورت لزوم با آب دکلرین آکواریوم را بالا ببرید.

این مطلب مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید