بسته بندی وسایل باغبانی

بسته بندی وسایل باغبانی نیز مانند هر وسیله یا اثاثیه دیگر، دشواری ها، سختی ها و چالش های مخصوص به خود را دارد. با اینحال فرقی نمیکند که این پروسه به چه میزان سخت باشد؛ چیزی که مهم است این میباشد که وسیله موردنظر صحیح و سالم به مقصد برسد. وسایل باغبانی اغلب تیز و برنده بوده و وزن سنگین و اشکال عجیب و غریبی دارند. اگر شما از آن دسته افرادی باشید که به باغبانی علاقه دارید و گل و گیاه های زیادی را در منزلتان نگهداری می‌کنید، برای سرسبز نگه داشتن فضای منزلتان به این ابزار و ادوات نیاز خواهید داشت.

برخی از افراد به خاطر شکل عجیبی که این وسایل دارند، از بسته بندی و جابجایی آنها پرهیز می‌کنند. اینکار کاملا اشتباه است. چراکه با رعایت نکاتی که در ادامه میخواهیم برایتان شرح بدیم، به راحتی و کاملا اصولی میتوانید بسته بندی و جابجایی وسایل باغبانی خود را انجام دهید. اقدامات لازم برای بسته بندی این اقلام به شرح زیر است:

1.جمع آوری تجهیزات بسته بندی و حذف مواد خطرناک باغبانی

برای بسته بندی وسایل باغبانی، ابتدا باید تجهیزات لازم برای بسته بندی و جابجایی این اقلام را تهیه کنید. این تجهیزات عبارتند از:

 • جعبه و کارتن حمل بار از اشکال و اندازه های مختلف
 • بسته بندی پلاستیک حباب دار برای محافظت از اقلام
 • کاغذ برای پر کردن فضاهای اضافی
 • پتو های بسته بندی برای بسته بندی و محافظت از اقلام بزرگ
 • چسب و نوار بسته بندی برای بسته بندی جعبه ها و کارتن ها
 • برچسب یا ماژیک

مسلما افرادی که دارای وسایل مخصوص باغبانی میباشند، ابن وسایل را در انباری و یا گاراژ منزل خود نگهداری میکنند. عموما در طی زمان انباری ها و گاراژهای منازل با مواد خطرناک پر می‌شوند که برای ادامه روند جابجایی اسباب منزل امن نیست. شرکت های باربری و وانت بار به دلیلی اینکه این ترکیبات و مواد میتوانند متحمل خطرات جبران ناپذیری بسیاری شوند، مجاز به حمل آنها نیستند. از جمله این مواد عبارتند از:

 • رنگ و رنگ نازک تر
 • مخازن پروپان یا زغال چوب
 • کود، آفت کش ها و دیگر مواد شیمیایی
 • گازوئیل
 • تمیز کننده های مواد خطرناک

به همین منظور پیش از آغاز به به بسته بندی وسایل، این مواد را به طور مناسب دفع کنید. چراکه شما نمیتوانید چنین وسایل خطرساز را بار بزنید و با خود در سطح شهر یا جاده ها حرکت دهید. آتش گرفتن سایر وسایل و وسیله نقلیه، ریختن و آلوده کردن سایر وسایل، انتشار بخارات سمی و … از جمله خطرات احتمالی میباشند که ممکن است توسط این مواد ایجاد شود.

2.وسایل کوچک و دستی

وسایل باغبانی از دستگاه های چمن زنی بزرگ گرفته تا پیچ گوشتی و آچار را شامل میشود. برای بسته بندی وسایل باغبانی ابتدا باید از وسایل و ابزارهای کوچک و دستی شروع کنید. این ابزارها را به جعبه های کوچک انتقال داده و از جعبه های بزرگ برای این کار استفاده نکنید. از جمله ابزارهای کوچک میتوان به پیچ گوشتی، چکش، انبردست و آچار اشاره کرد. دقت داشته باشید که فضای خالی موجود در جعبه ابزار را با کاغذ بسته بندی پر کنید تا ابزار خود را از حرکت دور نگه دارید.

اگر شما جعبه بسته بندی اصلی ابزارهای خود را دارید کافیست این ابزارها را داخل بسته بندی اصلی خود جای دهید و آن را داخل ماشین حمل بار بگذارید. درصورتی که جعبه اصلی و ارجینال این اقلام را نگه نداشته‌اید، کافیست از یک جعبه مناسب و مقدار کافی پلاستیک حباب دار استفاده کنید. بوسیله پلاستیک حبابدار، حوله، پارچه ضخیم و یا نوار نیز قسمت های تیز و دندانه دار وسیله مورد نظر را کامل بپوشانید.

3.بسته بندی لوازم و ابزارهای باغبانی

برای بسته بندی ابزارآلات تیز مانند داس، تبر و یا قیچی های باغبانی، باید آنها را با استفاده از پلاستیک بسته بندی حباب دار پوشاند و سپس آنها را به جعبه های کوچک انتقال داد. زمانی که این ابزارهای باغبانی را داخل کارتن بسته بندی می کنید، باید تمام فضاهای خالی اطراف آنرا بوسیله لباس های کهنه، پارچه ها و یا حوله های غیر قابل استفاده بسیار بپوشانید. این کار باعث پوشاندن لبه های تیز این وسایل میشود و در نتیجه از سوراخ کردن جعبه جلوگیری می‌کند.

همچنین میتوانید برای بسته بندی و جابجایی گل ها و گیاهانتان به مطلب باربری گل و گیاه مراجعه کنید.

4.بسته بندی وسایل بزرگ

برای بسته بندی و جابجایی وسایل باغبانی بزرگتر نظیر انواع مختلف بیل، کلنگ، شن کش، فرقان، اره، تبر، داس و …، ابتدا باید آنها بواسطه پتوی کهنه پوشاند و دور آن را با نوار یا طناب محکم نمود. برای بسته بندی ماشین چمن زنی و دیگر ابزارهایی که با سوخت کار می‌کنند نیز ابتدا از قبل از حرکت باید سوخت آنها را کاملا تخلیه کنید. زیرا ممکن است هنگام بسته بندی، شمع های آنها جرقه بزند و باعث آتش سوزی شوند.

این اقلام را با مقادیر زیادی از پتو و پارچه بپوشانید و داخل وانت بار قرار دهید تا از شکستگی و آسیب دیدن دیگر موارد جلوگیری کنید. پیش از بسته بندی این ابزارآلات بهتر است هر گونه شلنگ، لوله و … که به آن متصل است را جدا نمایید. مراقب سیم های برق این وسایل باشید و آن را به درستی جمع و بسته بندی کنید.

این مطلب مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید